Firany i zasłony są zdecydowanie najpopularniejszą dekoracją okien. Tkanina marszczona lub zwieszająca się stanowi we wnętrzu element łagodzący i daje możliwość wyeksponowania wzoru i koloru albo w kontraście do pozostałych elementów dekoracji wnętrza, albo w zgodzie z nimi.
Styl firan zdecydowanie zależy od rodzaju zastosowanego górnego wykończenia, które decyduje o szerokości firany i ilości tkaniny, która będzie potrzebna.
Proste wykończenia górne to: przeszycie tunelowe (drążek wkłada się w tunel z tkaniny u góry firany) oraz tasiemki bądź szelki, które pętlami obejmują drążek. Pofałdowane zwieńczenia, w których tkaninę marszczy się za pomocą linki i taśmy przyszytej od wewnętrznej strony zasłony, są miękkie i ładne. Regularne marszczenia mają bardziej elegancki, powściągliwy charakter.
Innym ważnym elementem jest długość firany. W zależności od efektu, jaki pragniemy uzyskać, a także bardziej praktycznych względów, możemy wybierać zasłony sięgające parapetu albo podłogi lub spływające na podłogę, czy wręcz się na niej układające. Krótsze dekoracje pasują do okien poziomych. Stanowią też bardziej praktyczne rozwiązanie, gdy okna otwierane są często lub gdy pod oknem znajduje się grzejnik, którego nie należy zasłaniać. Dłuższe zasłony mają bardziej elegancki, tradycyjny wygląd. Ponieważ są cięższe, muszą być łatwiejsze w obsłudze. Układające się na podłodze zasłony są okazałe i mają bardziej teatralny charakter. Należy ich jednak unikać w miejscach, gdzie ktoś się może o nie potknąć. Wygodnym rozwiązaniem są zazdrostki, które zasłaniają dolną część okna i są zamocowane na stałe.
Podszewka poprawia kształt zasłony. Podszycie z tkaniny między podszewką a zasłoną nie przepuszcza światła i zapewnia izolację przed utratą ciepła oraz chroni przed hałasem. Podszewka w kontrastowym kolorze przydaje subtelnego tonu znajdującym się na wierzchu zasłony wzorom, gdy prześwieca przez nie światło. Brzegi modelowane lub o wymyślnych kształtach wraz z wiązaniem z tyłu stanowią jeszcze bardziej dekoracyjne warianty.
Górne zakończenie wpływa na określenie stylu zasłony. Istnieje duży wybór wariantów, począwszy od miękkich, nieregularnie marszczonych fasonów po bardziej eleganckie, powściągliwe modele. Zwieńczenie należy wybierać, biorąc pod uwagę rodzaj tkaniny oraz jej deseń. Lekkie, prześwitujące materiały pasują do nieformalnych, luźno i nieregularnie marszczonych zasłon. Cięższe tkaniny o bogatszej teksturze lepiej wyglądają, gdy są marszczone w równych odstępach.
Długość, rąbki i podpięcie mają też wpływ na styl zasłony. Dekoracje sięgające parapetu lub poniżej są proste, schludne i praktyczne, szczególnie w kuchni i w łazience. Ich przeciwieństwo to układające się na podłodze, luksusowe kotary. Podpinanie zasłon nie jest jedynie praktycznym sposobem zabezpieczenia tkaniny. Wpływa również na kształt i wrażenie obfitości zasłony i decyduje o tym, ile światła dociera do pomieszczenia.