Tkaniny

Tkanina to natychmiastowy sposób dodania koloru i wzoru do naszego planu aranżacji wnętrza. Desenie dużych rozmiarów najlepiej prezentują się płasko rozpostarte, wzory ścielące czy rozgałęziające pasują zaś do rozwiązań, w których tkanina jest luźno marszczona bądź fałdowana. Wzory geometryczne są zawsze popularne i pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Desenie te, łącznie z kratką, paskami czy grochami, prezentują się dobrze zarówno w fałdach, jak i bez marszczeń.

Dekorowanie okien stanowi okazję do eksponowania tkanin. Niezależnie od tego, czy tkanina jest pokazywana płasko jako zwijana roleta, czy zwiesza się w miękkich fałdach, czy jest wykończona stałym marszczeniem, jej kolor, faktura i wzór zwracają uwagę. Tkaniny przeznaczone do wyposażenia wnętrz są dostępne w ogromnej gamie splotów i wzorów. Nawet bardziej nietypowe rodzaje tkanin, np. odzieżowe, można również z powodzeniem wykorzystać do celów dekoracyjnych.

Ciężar tkaniny przesądza o jej wykorzystaniu. Ciężkie tkaniny nadają się na złożone, bardziej eleganckie dekoracje – ich ciężar pozwala zasłonie zwieszać się w gładkich, równych fałdach. Lżejsze tkaniny są mniej oficjalne i lepiej wyglądają z marszczonymi na gumce, luźno zbieranymi draperiami lub zwykłymi tasiemkami czy szeleczkami.

Inne, istotne kryterium, stanowi sposób konserwacji. Tkaniny, takie jak jedwab, atłas i aksamit, wymagają prania chemicznego, niektóre gatunki bawełny mogą się w wyniku prania skurczyć. Należy przestrzegać zaleceń producenta, a najlepiej na próbę uprać kawałek materiału, by ocenić efekt po praniu, jeśli chodzi o splot i trwałość kolorów.

Faktura jest często niedocenianym elementem dekoracyjnym. Takie tkaniny, jak aksamit, brokat czy adamaszek, dają odczucie ciepła i luksusu. Prześwitujące tkaniny i luźne sploty są jasne i przewiewne, tworzą bardziej swobodny nastrój.

Podszewka korzystnie wpływa na to, jak układa się większość tkanin. Podszycie sprawi jednak, że zasłony nie będą przepuszczać światła. Półprzezroczyste tkaniny, takie jak koronka, muślin czy woal, nie wymagają podszewki; subtelny sposób, w jaki rozpraszają światło, stanowi część ich uroku.

Ciemne, ciężkie tkaniny oraz te o wyraźnej fakturze dają wrażenie ciepła i przytulności, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się bardziej luksusowe i eleganckie. Lżejsze i prześwitujące tkaniny są mniej oficjalne i powodują, że pomieszczenie sprawia wrażenie przestronnego i przewiewnego. Można również przyjąć zwyczaj sezonowego zmieniania zasłon, wymieniając w czasie letnich miesięcy ciężkie zasłony z podszewką na lekkie, prześwitujące czy prostsze w stylu.