Rolety

Roleta z tkaniny to uniwersalny i popularny rodzaj dekoracji okiennej. Może być stosowana do wszystkich rodzajów okien, łącznie z innymi rodzajami dekoracji. Ponieważ roleta z materiału wymaga znacznie mniejszej ilości tkaniny niż zasłona, jest również bardziej ekonomiczna.

Rolety składają się z pojedynczych kawałków tkaniny, które podnosi się i opuszcza na oknie. Najbardziej popularną formą jest roleta zwijana, którą napędza mechanizm sprężynowy. Bardziej wymyślna jest roleta rzymska, ściągana w głębokie fałdy. Story festonowe, które mają takie wykończenia górne jak zasłony, stanowią najbardziej dekoracyjny wariant i podciągają się w miękkie, obfite kłęby.

Roleta z tkaniny stanowi wspaniałe rozwiązanie wielu problemów. Pozwala wprowadzać bardzo subtelne zmiany, zarówno jeśli chodzi o zachowanie prywatności, jak i stopień naświetlenia, jaki otrzymuje pomieszczenie. Większość rolet mocuje się na górze, ale rolety mocowane na dole podciąga się do góry z wysokości parapetu. Pozwala to na odcięcie widoku i zachowanie prywatności, a jednocześnie na dopływ światła z góry. W pomieszczeniach, gdzie pełnej długości zasłony mogą być niewygodne, np. kuchni czy łazience, rolety stanowią praktyczne i rozsądne rozwiązanie.

Błędem byłoby jednak założyć, iż rolety stanowią rozwiązanie czysto użytkowe. Festony są oczywiście bardzo dekoracyjne, ale nawet prostsze rodzaje rolet można przyozdabiać i wykańczać dodatkami. Rolety bardzo dobrze komponują się również z innymi dekoracjami. W połączeniu z zasłonami czy choćby z żaluzjami zapewniają maksymalną różnorodność.