Panele zasłonowe

Panele bywają też nazywane storami japońskimi czy ekranami. Uważa się je za dekorację uniwersalną, pasują bowiem do wnętrz zaaranżowanych w bardzo różnych stylach. W dodatku mogą przesłaniać okna o dużej powierzchni, a nawet pełnić funkcję przegrody w pomieszczeniu.

Ekrany to rodzaj zasłon, tyle że nie upina się ich ani nie marszczy. Najkrócej mówiąc, są to pasy tkaniny naprężone dzięki drążkom, zazwyczaj metalowym, umieszczonym w tunelu na dole każdego ekranu. Przesuwają się po specjalnych prowadnicach (szynach), które mogą być zamontowane do ściany lub do sufitu. Każdy panel wymaga oddzielnej prowadnicy; liczba szyn zależy więc od tego, z ilu części ma się składać przesłona. W najprostszych panelach materiał jest u góry wykończony tunelem, w który wsuwa się karnisz (lub zwykły drążek), a dolny brzeg – obciąża.

Panele z reguły szyje się ze sztywnych tkanin roletowych (z włókien sztucznych lub mieszanki sztucznych z naturalnymi). Często są one impregnowane preparatami zapobiegającymi gnieceniu się, rozciąganiu i kurczeniu. Tkaniny panelowe mają zwykle szerokość 50, 60, albo 70 cm. Oczywiście, można zamówić zasłony o dowolnej wielkości, uszyte z wybranej przez siebie tkaniny.

Ekrany z powodzeniem zastąpią tradycyjne firany i zasłony. Ponadto, wymieniając materiał na inny lub zamieniając panele miejscami, sprawimy, że okno za każdym razem będzie wyglądało inaczej.

Niektórzy uważają, że panele zasłonowe najlepiej prezentują się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Z pewnością tak jest. Jednak wybierając tkaninę w klasyczny wzór, np. kwiatowy, można stworzyć dekorację odpowiednią także do pomieszczeń stylizowanych.