Lambrekiny

Lambrekiny to sposób dekorowania i uatrakcyjniania góry okna. Stanowią one sposób ukrycia elementów, takich jak szyny i troczki, które nie są przeznaczone do eksponowania. Lambrekin może być również wykorzystany do poprawienia proporcji okna. W zależności od szerokości lambrekinu i tego, gdzie został umieszczony, może optycznie skrócić, wydłużyć, poszerzyć okno lub nadać mu opływowy kształt.

Lambrekiny są zawsze wykonane z tkaniny. Można je mocować na górze okna jak zasłony. Górna część lambrekinu może być umarszczona na drążku, zebrana w łagodne fałdy, trwale umarszczona lub wykończona szeleczkami. Inne wzory rozwiązań to lambrekin o balonowych kształtach, który zbiera się w kłęby jak stora festonowa i lambrekin z proporczyków z osobnymi panelami tkaniny przykrywającymi drążek na całej długości. Brzegi wycinane w różne kształty i dodatki mogą uatrakcyjnić wykończenie.

Zgodnie z podstawową zasadą praktyczną lambrekiny nie powinny przekraczać jednej czwartej długości okna, a zwisy nie powinny sięgać niżej niż jedna trzecia. Lambrekiny dobrze komponują się z różnymi dekoracjami i mogą być również wykorzystywane niezależnie jako ozdoba góry okna.

Chociaż najczęściej łączy się je z zasłonami, nadają miękkości bardziej sztywnym dekoracjom, takim jak rolety i żaluzje, łatwo też komponują się z roletami z tkanin. Można również połączyć wąski, tapicerowany gzyms z miękkim lambrekinem przymocowanym do jego dolnej krawędzi.

Projektując lambrekin miękki, mający stanowić dopełnienie zasłon, musimy pamiętać o dopasowaniu charakteru zwieńczenia i rodzaju tkaniny tak, aby całość była jednolita. Chociaż czasem mocny kontrast stylu zwieńczenia i rodzaju tkaniny poszerza możliwości dekoracyjne. Lambrekiny można również wykonać z bardziej nietypowych materiałów bądź tkanin.